واتر پمپ اصلی ال 90

اصلی

محصول جدید

واتر پمپ اصلی ال 90 والئو

جزئیات بیشتر

7 قلم

موجود

22,000,000 ریال

افزودن به لیست دلخواه

مشخصات

رنگ بسته بندی سبز رنگ
تعداد قطعات داخل جعبه واشر و قطعه
مخصوص مدل سال همه مدلهای ال 90
طرح و مدل فابریک
نقشه نصب دفترچه کالا

اطلاعات بیشتر

واتر پمپ (water pump) از حیاتی ترین قطعات یدکی خودرو می‌باشد که عملکرد بسیار ساده‌ای دارد. از آنجایی که پیشرانه خودرو بدون جریان دائمی آب در موتور عملاً مدت زیادی نمی تواند به کار خود ادامه دهد، این قطعه را باید جزو ملزوماتی دانست که نبودش باعث خرابی موتور خواهد شد. جریان محلول آب و ضد یخ در موتور خودرو مانع از جوش آوردن پیشرانه می‌شود. این جریان توسط قطعه‌ای به نام واتر پمپ خودرو ایجاد می‌گردد. واتر پمپ با به حرکت درآوردن آب در اطراف موتور و سیلندرها آنها را خنک می‌کند و سپس آب داغ را به رادیاتور باز می‌گرداند تا دمای آن در اثر برخورد با جریان هوا کاهش یابد. با ماشین نو همراه باشید تا از کارایی این قطعه و عواقب خرابی آن مطلع شوید.( ایران تندر)

واتر پمپ چیست؟

 واتر پمپ یکی از هزاران قطعه خودرو است که با عملکرد ساده ی خود در بخش پیشرانه قرار میگیرد. این قطعه مسئول به حرکت در آوردن آب و ضد یخ داخل موتور می‌باشد. به کمک این وسیله از جوش آوردن موتور جلوگیری می‌شود.

 از این رو هر گونه آسیب وارد شده به آن خسارات جبران ناپذیری را در قسمت واشر، سرسیلندر و بالا رفتن مصرف سوخت را به همراه خواهد داشت. پس باید به محض مشاهده هر گونه ایراد اقدام به تعویض واتر پمپ نمود.

می‌توان گفت این قطعه قلب خودرو محسوب می‌شود و در صورتی که خون رسانی به آن با اشکال روبرو شود باعث از بین رفتن آن خواهد شد. محل قرارگیری واتر پمپ بر روی سیلندر و کنار تسمه تایم است

در حقیقت جریان آب در واترپمپ خودرو توسط پره‌هایی داخلی که با نیروی مکانیکی کار می‌کنند، ایجاد می‌شود. این مایع خنک‌کننده باید دمای ناشی از سوختن بنزین که حدود 2500 درجه سانتیگراد است را کنترل کرده و دمای موتور را تا حدود 90 درجه سانتیگراد پایین بیاورد.

این قطعه توسط تسمه تایم به حرکت در می‌آید. بنابراین گردش جریان آب در پیشرانه دائمی است و واترپمپ خودرو تا زمانی که موتور روشن است فعالیت می‌کند. پس کار نکردن این قطعه حتی در عرض چند دقیقه نیز می‌تواند صدمات جدی به خودروی شما وارد کند.

خرابی واتر پمپ چه عواقبی دارد؟

نقص فنی یا نشت در واتر پمپ موجب افزایش دمای پیشرانه می‌شود. در نتیجه یک نقص کوچک در این قطعه در مدت زمان طولانی می‌تواند آسیب‌های جدی را موتور خودرو وارد کند. واترپمپ‌ها معمولاً در دو قسمت دچار نقص می‌شوند. یکی قسمت آب بندی و دیگری پره‌های داخلی که وظیفه به جریان انداختن آب یا مایع خنک‌کننده را بر عهده دارند.

قسمت آب بندی واتر پمپ شامل فیبر و فنر است که در صورت خرابی موجب نفوذ آب به پشت این قطعه می‌شود و بلبرینگ را خراب می‌کند. بنابراین در پشت واتر پمپ یک سوراخ کوچک قرار داده اند تا در صورت خرابی آب بندی، آب نفوذ کرده به پشت قطعه از طریق آن خالی شود. در این صورت راننده از نقص این قطعه مطلع خواهد شد.

عیب یابی واتر پمپ خودرو کار چندان سختی نیست و از عهده شما نیز بر می‌آید. اگر در زیر جلوبندی خودرو خود آثار آب یا ضد یخ را مشاهده می‌کنید به احتمال زیاد واتر پمپ خودرو یا واشرهای آن خراب شده است. البته وجود چند قطره کوچک آب یا ضد یخ همیشه نشانه نشتی نیست و گاهی میعان کولر خودرو نیز قطرات کوچکی بر روی زمین ایجاد می‌کند. توصیه می‌کنیم که تشخیص نشتی واتر پمپ خودرو را در هنگام شب انجام دهید.

نشانه‌های خرابی واتر پمپ

 • اگر کولر خودروی شما به خوبی کار نمی کند و از پر بودن گاز کولر نیز اطمینان دارید، یکی از دلایل آن می‌تواند خراب بودن واتر پمپ خودرو باشد.
 • با مشاهده قطرات آب در زیر خودرو، می‌توانید با چک کردن پولی واتر پمپ نیز به خرابی آن پی ببرید.
 • پولی واتر پمپ خودرو را کمی تکان دهید و اگر احساس می‌کنید که شل شده است آن را تعویض نمایید.
 • همچنین شنیدن صدای سایش در هنگام کار کردن موتور خودرو نیز یکی از نشانه‌های خرابی واتر پمپ است.
 • گاهی روشن شدن چراغ هشدار دهنده دمای موتور نیز خرابی واتر پمپ را به شما اعلام می‌کند.
 • در هنگام خرابی واتر پمپ فن خودرو دائما مشغول به کار است اما دمای موتور متناسب با آن پایین نمی آید. در این مواقع عمده ترین دلیل وجود نشتی در اطراف واتر پمپ است.
 • به طور کلی واتر پمپ قطعه‌ای مصرفی به شمار نمی رود و تا زمانی که نشتی نداشته باشد و قطعات داخلی آن دچار خوردگی نشوند نیازی به تعمیر ندارد. در برخی خودروها حتی واترپمپ‌هایی با عمر بیش از ده سال نیز دیده می‌شود.

  واتر پمپ خراب و ایجاد صدای ناهنجار

  پیشرانه خودرو در حالت عادی از خود صدا تولید می‌کند اما صدای واتر پمپ خراب اصلا معمولی نیست. اگر خودرو را روشن کردید و کاپوت را بالا زدید و از صدای پیشرانه صدایی مانند زوزه یا ساییدگی به گوش رسید نشان از اشکال در واتر پمپ می‌دهد و باید به سرعت تعویض شود. یک متخصص خودرو با روشن شدن خودرو و شنیدن صدای پیشرانه خیلی زود متوجه صدای واتر پمپ خراب خواهد شد.

 • زمان تعویض واتر پمپ چه موقع است؟

  احتمالا برخی خواهند پرسید از روی چه علائمی متوجه شویم زمان تعویض واتر پمپ چه موقع است؟

  تمامی عملکردهای یک خودرو که منجر به حرکت آن می‌شود تولید گرما می‌کند و این گرما باید به نقطه تعادل برسد وگرنه باعث آسیب به خودرو خواهد شد. همانطور که گفته شد واتر پمپ وظیفه خنک نگه داشتن موتور خودرو را برعهده دارد و تعلل در این کار باعث وارد شدن خسارات سنگینی خواهد شد.

  این قطعه آب را با فشار داخل موتور خودرو می‌راند و عمل خنک سازی انجام می‌شود و دوباره به رادیاتور باز می‌گردد. هر گونه نقص در آن سبب توقف عملکرد خودرو خواهد شد که باید سریعاً اقدام به تعویض واتر پمپ کرد.

  برای اقدام به موقع برای تعویض واتر پمپ باید علائم و نشانه‌های خرابی آن را به خوبی شناخت تا با مشاهده هر کدام اقدامات لازم را انجام داد و مانع از آسیب به موتور خودرو شد.

  شب خودرو را در یک پارکینگ تمیز بگذارید اگر به پارکینگ تمیز دسترسی ندارید در زیر پیشرانه خودرو یک مقوای تمیز و روشن قرار دهید. فردا صبح به سراغ خودرو بروید و مقوایی را که در زیر پیشرانه گذاشته اید بررسی نمایید. چنانچه مقوا خیس باشد به معنای نشتی در پیشرانه خودرو است و احتمال دارد که این نشتی از واتر پمپ باشد. البته این احتمال هم هست که نشتی از واشرها باشد که باید یک بررسی دقیق مشخص می‌شود. چنانچه لک روی مقوا سبز رنگ باشد ضد یخ از جایی نشت کرده است. واتر پمپ را چک کنید و بخشی را که تسمه دور آن است نگاه کنید و فولی را عقب و جلو ببرید چنانچه احساس کردید که شل شده باید آن را تعویض کنید.

 • سپس خودرو را روشن کرده و کاپوت خودرو را بالا زده و به صدای پیشرانه گوش دهید. پیشرانه عموما صدایی از خود تولید می‌کند اما اگر صدای ساییدگی شنیدید باید اعلام کنم که نشانه ی خوبی نیست.

   با دقت به وارسی اطراف آن و واشرها بپردازید چرا که حتماً نشتی وجود دارد. چنانچه قطرات آب یا بخار مشاهده شد مطمئن باشید که نشتی در همان اطراف است. چراغ هشدار دمای آب را چک کنید چنانچه روشن شده باشد نشان از معیوب شدن واتر پمپ می‌دهد چرا که به علت  نقص این قطعه، مایع خنک‌کننده به پیشرانه نمی رسد و دما بالا رفته است. الان وقت آن است تا برای اطمینان بیشتر به چراغ هشدار مایع خنک‌کننده خودرو هم توجه کنید در صورت روشن بودن یا مخزن مایع خنک‌کننده نشتی دارد یا واتر پمپ.

  کولر خودرو را روشن کنید و منظر باشید تا کابین داخلی خودرو را خنک کند اگر کولر خوب کار نکند یعنی عملکرد واتر پمپ دچار اشکال شده است.

  با بررسی این علائم اطمینان حاصل شد که زمان تعویض واتر پمپ چه موقع است و باید خیلی سریع تعویض شود و این کار باید توسط متخصص انجام گیرد. توجه کنید که از قطعات اصل برای جایگزین کردن استفاده شود چرا که قطعات فیک صدمات جبران ناپذیری به خودرو و قطعات دیگر وارد می‌کند و خیلی زود هزینه‌های گزاف تعمیرات را برایتان فراهم می‌کند.

 • جمع‌بندی

  مراقبت و نگهداری از واتر پمپ  بسیار حائز اهمیت است و باید به صورت دوره‌ای به آن پرداخت و در صورت هرگونه نشانه‌ای که خبر از اشکالات احتمالی در واتر پمپ دارد را سریعاً رفع کرد در غیر این صورت خودرو از کار می‌افتد. تعویض به موقع واتر پمپ از هزینه‌های گزاف بعدی جلوگیری می‌کند. توصیه شده است که قبل از خرید واتر پمپ حتما با تعمیرکار متخصص مشورت کنید چرا که آنها با توجه به تجربه ی نصب انواع آن در خودروهای مختلف، اطلاعات دقیق و مطلوبی در این زمینه دارند.

  قیمت واتر پمپ برای خودرو‌های مختلف متفاوت می‌باشد. همچنین تولیدات داخلی این قطعه  با نوع وارداتی آن از نظر قیمت یکی نیست. قیمت واتر پمپ به عوامل دیگری چون جنس، ضمانت و خدمات پس از فروش نیز بستگی دارد. یکی دیگر از عوامل مهم در قیمت واتر پمپ اصل یا فیک بودن محصول است.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

واتر پمپ اصلی ال 90

واتر پمپ اصلی ال 90

واتر پمپ اصلی ال 90 والئو

لوازم