واتر پمپ اصلی ال 90

محصول جدید

واتر پمپ اصلی ال90

با توجه به اینکه پره های این قطعه به مرور زمان توسط آب خورده میشود جهت بهبود عملکرد گردش آب و خنک کاری بهتر موتور توصیه میشود هر 120 هزار کیلومتر همراه با تسمه تایم هر دو دوره یکبار تعویض شود 

جزئیات بیشتر

مشخصات

ساخت اصلی استفاده در خط تولید
مخصوص مدل سال همه مدلهای ال 90 ، ساندرو، تندرپلاس

اطلاعات بیشتر

واتر پمپ ال 90 قطعه ای است که اگر خراب شود، یکی از مهم ترین و پرهزینه ترین مشکلات در خودروی شما بروز می کند. خرابی این قطعه، علائم مشخصی دارد که آشنایی با آنها به شما کمک می کند تا از تعداد مشکلات پیش رو و میزان هزینه های احتمالی کم کنید. در این مقاله   در می یابید که چرا خرابی واتر پمپ اهمیت دارد و نشانه های خرابی آن چیست.

 

وظیفه واتر پمپ ال 90 ، تنظیم حرارت موتور خودروست. اگر بنا باشد موتور خودرو بدون واتر پمپ کار کند، بدون شک در کسری از ثانیه می ترکد! اگر فکر می کنید اینطور نیست، باید بدانید که هنگام فعالیت سیستم پیشرانه (موتور )، دمایی حدود 2500 درجه سانتی گراد تولید می شود. قبل از ذکر علائم خرابی واتر پمپ ال 90 خوب است در مورد مشکلاتی که بر اثر عملکرد نادرست این قطعه بروز می کند، بیشتر بدانید.

خرابی واتر پمپ ال 90 چه زیانی برای خودرو دارد؟

کارشناسان همواره توصیه می کنند اگر نشانه هایی دال بر خرابی واتر پمپ ال 90 مشاهده کردید، بی معطلی، خودرو را متوقف و خاموش کنید. دلایل زیادی برای توقف خودرو در این شرایط وجود دارد؛ زیرا وقتی واتر پمپ ال 90 کار نکند، حرارت تولیدی سیستم موتور، کنترل نشده و دما با سرعت بسیار زیادی بالا می رود. بالا رفتن دمای موتور باعث سوختن واشر سر سیلندر ، یکی از مهم ترین و پرهزینه ترین مشکلات در خودرو است.

واشر سر سیلندر ، همان قطعه پلاستیکی ای است که بین بلوک سیلندر و سر سیلندر قرار می گیرد. وظیفه واشر سر سیلندر مثل دیگر واشرها، آب بندی است؛ فقط با این تفاوت که حساسیت قسمتی که باید آب بندی کند، بسیار بالاست و به محض از دست دادن خاصیت عایق گونه خود، دردسرهای بزرگی را ایجاد می کند.

واشر سر سیلندر ، محفظه احتراق را آب بندی می کند و محفظه احتراق ، گرم ترین قسمت موتور خودروست. حتماً خوب می دانید که در بازار خرید و فروش خودرو، خودروهایی که واشر سر سیلندر سوزانده اند و یا حتی اصطلاحاً «ترسانده اند»، از ارزش بسیار کم تری نسبت به خودروهایی که تاکنون مشکلی برای واشر سر سیلندرشان به وجود نیامده است، برخوردارند.

واتر پمپ ال 90 با پمپاژ آب و مایع خنک کننده به داخل سیستم موتور و گردش دائمی در آن، گرمای تولیدی از سیستم موتور را دریافت کرده و آب داغ را به رادیاتور باز می گرداند.

 

علائم خرابی واتر پمپ ال 90

توجه داشته باشید اگر خودروی تان را به دلیل خرابی واتر پمپ متوقف کردید، اولین کاری که باید انجام دهید، خنک کردن رادیاتور است. برای این کار کافی است بدون اینکه سر و بدنتان را به رادیاتور نزدیک کنید، روی آن آب بریزید.

مشاهده یک یا دو مورد از موارد زیر به معنای خرابی واتر پمپ ال 90 شماست:

  • عملکرد نامناسب کولر خودرو ؛
  • نشت محلول آب و ضد یخ از خودرو و مشاهده لکه هایی از این محلول در محل پارک خودرو ؛
  • روشن شدن چراغ هشدار ضدیخ ؛
  • کاهش آب رادیاتور ؛
  • بالا رفتن آمپر آب ؛
  • شنیدن صدایی شبیه به ساییدگی دو قطعه بر روی هم از ناحیه موتور ( اگر به این صدا بی توجه باشید، به مرور زمان، صدا بیشتر و شرایط موتور خودروی تان بدتر می شود )

 

شما با بررسی دوره ای واتر پمپ ال 90 و تسمه آن می توانید از خرابی کامل این قطعه، پیش از اینکه به موتور خودرو آسیبی بزند، جلوگیری کنید.

واتر پمپ ال 90 چقدر عمر می کند؟

واتر پمپ ال 90 مثل واتر پمپ اکثر خودروها، مکانیکی است و با تسمه کار می کند؛ به همین دلیل هم توصیه می شود هنگام بررسی واتر پمپ ال 90 تسمه آن را نیز بررسی کنید. بازدید از تسمه واتر پمپ ، باعث می شود اگر ایرادی مثل پوسیدگی وجود دارد، قبل از اینکه مشکل جدی تر شود و در عملکرد واتر پمپ تأثیر بگذارد، آن ایراد را برطرف کنید.

منظور از تسمه واتر پمپ ال 90 ، همان تسمه تایم است. در واقع پروانه واتر پمپ با کمک تسمه تایم شروع به چرخیدن می کند. کارشناسان توصیه می کنند، هنگام تعویض تسمه تایم ، واتر پمپ ال 90 را هم تعویض کنید. عمر مفید تسمه تایم معمولاً توسط شرکت خودروساز اعلام می شود.

چنان که می دانید شرایط نگهداری از خودرو و نوع رانندگی تأثیر مستقیمی بر روی دوام قطعات مصرفی می گذارد؛ واتر پمپ هم که قطعه ای مصرفی است، از این قاعده مستثنا نیست. به طور کلی انتظار می رود که واتر پمپ ال 90 بدون بروز مشکل، برای دو سال کار کند؛ پس چنانچه واتر پمپ ال 90 شما زودتر از این زمان خراب شده است، باید ایراد را در نوع رانندگی و شرایط نگهداری خودتان از خودرو جستجو کنید. از جمله مهمترین عواملی که در مستهلک شدن واتر پمپ ال 90 تأثیر زیادی دارد، میزان دمایی است که خودرو در آن قرار دارد و سرعتی که راننده با آن می راند.

 

 

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

واتر پمپ اصلی ال 90

واتر پمپ اصلی ال 90

واتر پمپ اصلی ال90

با توجه به اینکه پره های این قطعه به مرور زمان توسط آب خورده میشود جهت بهبود عملکرد گردش آب و خنک کاری بهتر موتور توصیه میشود هر 120 هزار کیلومتر همراه با تسمه تایم هر دو دوره یکبار تعویض شود