کنیستر بنزین فابریک ال 90 نمایش بزرگتر

کنیستر بنزین فابریک ال 90

محصول جدید

3 قلم

اخطار: آخرین موجودی فعلی!

24,000,000 ریال

افزودن به لیست دلخواه

مشخصات

مخصوص مدل سال همه مدلهای ال 90 و ساندرو

اطلاعات بیشتر

کنیستر چیست و نشانه های خرابی کنیستر خودرو کدام است

قبل از اینکه به بررسی دلایل خرابی و وظیفه کنیستر بپردازیم خوب است بدانیم کنیستر در واقع یک منبع یا مخزن است که درون آن به مقدار زیادی کربن وجود دارد و یک شلنگ ورود بنزین از باک و یک شلنگ خروجی به سمت موتور دارد که از ورود بخارات بنزین به هوا جلوگیری می کند. کنیستر یکی از بخش‌های مهم هر خودرو بنزینی است. در این بخش، مازاد سوخت خودرو احیا می‌شود و می‌توان از آن بهره‌مند شد این قطعه قابلیت‌های دیگری دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

در سال‌های اخیر آلودگی هوا به یکی از مهم‌ترین مشکلات کلان‌شهرهایی چون تهران بدل شده است و یکی از عوامل مهم در این آلودگی نیز احتراق ناقصی است که در خودروهای بنزینی اتفاق می‌افتد. جهت مرتفع نمودن این مشکل  (البته نه به صورت کامل) قطعه‌ای تحت عنوان کنیستر (Canister) در خودروهای بنزینی وجود دارد.همانطور که پیش‌تر گفتیم کنیستر دو شلنگ دارد یکی ورودی و دیگری خروجی، زمانی که موتور روشن است از طریف شلنگی که به موتور وصل است این بخارات می‌سوزند و زمانی که موتور خاموش است بوسیله شلنگ دوم از ورود این بخارات به هوای آزاد جلوگیری می‌شود که در ادامه به تفضیل  وظیفه کنیستر را شرح می‌دهیم.

وظیفه کنیستر چیست؟

در خودروهای بنزینی مخزنی وجود دارد که نام آن کنیستر است که  وظیفه کنیستر جذب بخارات بنزین است. کنیستر دارای موادی از جنس کربن متخلخل است که به واسطه دارا بودن سطوح متخلخل بسیار می‌تواند همچون یک اسفنج، بخارات بنزین را به خود جذب کند. مخزن کنیستر استوانه‌ای شکل بوده و بر روی آن سه خروجی وجود دارد. دو خروجی به صورت لوله‌ای بوده که یکی از آن‌ها با باک بنزین و دیگری با منیفولد هوا در ارتباط است.

برای انجام صحیح وظیفه کنیستر یک خروجی دیگر جهت ارتباط با هوای آزاد تعبیه شده است و فیلتری نیز در دهانه آن جهت فیلتر هوای ورودی قرار داده شده است که همگی این قطعات در کنار هم وظیفه اصلی کنیستر یعنی خروج بخارات بنزین را انجام می دهند. عملکرد کنیستر بدین صورت است که به دلیل خلایی که در منیفولد وجود دارد بخارات بنزین به داخل مخزن کنیستر مکیده می‌شوند و منیفولد نیز این بخارات را به سمت محفظه احتراق هدایت می‌کند که البته این فرآیند برای زمانی است که موتور روشن است. هنگامی که موتور خاموش است این بخارات سمی توسط کربن جذب شده و مانع از ورود آن به هوای آزاد می‌شود؛ دوباره با روشن شدن موتور بخارات به سمت موتور جهت احتراق مجدد هدایت می‌شود.

کنیستر برای ایمنی شما لازم است

پس از آنکه به وظیفه کنیستر در خودرو اشاره کردیم باید بگوییم که کنیستر علاوه بر بهینه‌سازی مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا، بر ایمنی خودرو نیز تاثیرگذار است. چنانچه کنیستر به هر دلیلی عمل نکند؛ بخار بنزین در داخل باک خودرو جمع شده و با باز نمودن در باک، بخار بنزین با فشار خارج خواهد شد که این امر در فصول گرم سال و مسیرهای طولانی مشهودتر خواهد بود. حال اگر در چنین شرایطی تصادفی رخ دهد، احتمال انفجار باک و در نتیجه خودرو وجود دارد که بسیار خطرآفرین خواهد بود.

شیر برقی کنیستر

برای اجرای صحیح وظیفه کنیستر باید درچه ها یک به یک باز و بسته شوند که این باز و بسته نمودن مجراهای موجود بر روی مخزن کنیستر توسط شیر برقی کنیستر انجام می‌پذیرد که این شیر برقی توسط ECU کنترل می‌شود. شیر برقی کنیستر دارای سیم‌پیچی است که یک سر آن به قطب مثبت باتری متصل بوده و سر دیگر آن نیز توسط ECU تغذیه شده که در واقع سر منفی را تشکیل می‌دهد. یکی از راه های پی بردن به خرابی شیر برقی کنیستر زمانی است که بوی بنزین داخل خودرو میآید.البته هر بوی بنزین داخل آمدنی نمیتواند نشانه خرابی شیر برقی کنیستر باشد که در آخر همین مقاله در بخش نظرات میتوانید اکثر نشانه های خرابی کنیستر را مطالعه کنید.

نشانه های خرابی کنیستر

از نشانه‌های خرابی کنیستر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. چراغ چک: چراغ چک خودرو روشن می‌شود و زمانی که به‌وسیله دیاگ آن را بررسی می‌کنید، کد خطای “شیر برقی کنیستر” قابل‌ رؤیت است.
  2. بوی بنزین: ایراد به وجود آمده برای کنیستر، از بوی بنزین مشخص است. اگر بوی بنزین دائماً احساس شد، می‌بایست به بررسی شلنگ‌ها و یا درب باک باشید. ولی اگر این بوی بنزین، گه‌گاه قابل‌ استشمام باشد، نشان از ایراد کنیستر است. همچنین اگر درب باک را باز کردید و بخارات بنزین با فشار از آن خارج شد، این هم نشان از خراب شدن دریچه قطع کن کنیستر دارد.
  3. صدای تق‌تق: چنانچه خرابی کنیستر به علت پارگی شیلنگ و یا شکستگی مخزن کنیستر باشد، گه‌گاه صدای “تق تق” نیز شنیده می‌شود.

نحوه تست کنیستر

جهت تست کنیستر کافی است شیلنگ اتصال باک به کنیستر را جدا نموده و به هنگام روشن بودن موتور، مکش هوا از سرشیلنگی‌ها را چک نمایید. چنانچه مکش به اندازه کافی وجود داشته باشد حاکی از عملکرد درست کنیستر و مکش بخار بنزین است. همچنین باید مکش هوا از مجرای هوای آزاد نیز کنترل شود.

زمان  تعویض کنیستر چه زمانی است؟

قابلیت جذب برای ذغال‌های کنیستر زمان محدودی دارد. به این صورت که اگر در موعد مقرر تعویض قطعه رخ ندهد، به دلیل کاهش قابل‌توجه جذب ذغال‌ها، عملکرد قطعه تا حد زیادی مختل می‌شود.
زمان تعویض این قطعه توسط کارخانه تولیدی تعیین‌شده و به‌طور متوسط چیزی در حدود 30 هزار کیلومتر و یا 24 ماه بیان‌شده است.

گفتنی است که عملکرد صحیح کنیستر، باعث کاهش فراوان در مصرف سوخت می‌شود و تعویض این قطعه با توجه به قیمت متوسط آن، می‌تواند مقرون‌به‌صرفه نیز باشد.

نقد و نظرات

رتبه 
1398-10-24

قیمت مناسب

سلام
پایینترین قیمت بازار.
ممنون

  • تعداد 2 نفر از 4 نفر این نقد را مفید ارزیابی کرده‌اند.

بررسی خود را بنویسید!

نوشتن نقد و نظر

کنیستر بنزین فابریک ال 90

کنیستر بنزین فابریک ال 90

خریداران این محصول، این کالاها را نیز خریده اند: